کاربردهای کلید پرینت اسکرین (Prt Sc)

Keywords: Print screen key, PrtScr, How to edit a pps or ppsx file?

Key notes:

1. Holding Prt Scr key on keyboard captures a bitmap image of the current screen to the clipboard that can be paste on any bmp image editing softwares, including MS Paint; Adobe Photoshop; PowerPoint; and so on. 

2. Holding Alt + Prt Scr only captures the bmp image of the active window.

چگونه از فایل های PPS که دارای پسورد هستند استفاد کنیم؟

در صفحه قبلی طریقه باز کردن فایل های PPS یا PPSX را شرح دادیم و رسیدیم به اینجا که اگر یک آدم ناقلایی برای فایل خود پسورد گذاشته باشد چگونه می توانیم از اسلایدهای آن کپی برداریم.

اگر به چنین مشکلی برخورده اید قبل از هر چیز بگویید «لعنت خدا بر مردم آزار بخیل» «آخه بدبخت اگر کسی نتواند از فایل شما که به صورت آنلاین گذاشته اید استفاده کند پس هدفتان از گذاشتن فایل چیه؟ خودنماییه؟ حتما می خواستی بگی پسورد گذاشتن را بلدی؟ نه؟ اگر این دو مورد نیست پس حتما مردم آزاری. بدون شک!!.

اگر به فایلی برخورد کردید که برای باز کردن پسورد لازم دارد چاره ای ندارید که فقط از اسلایدهای آن عکس بگیرید و در پاورپوینت خود وارد کنید. چگونه؟ مطالب زیر را بخوانید.

پس از باز کردن فایل PPSX به روشی که در صفحه قبلی ذکر شد (as Read only) می توانید از دگمه پرینت اسکرین «PrtScr» یا «Alt + PrtScr» استفاده کنید و از اسلایدها عکس بگیرید. وقتی دگمه PrtScr را فشار دهید از هر چیزی که بر روی صفحه مانیتور می بینید تصویری برداشته می شود که در کلیپبورد موجود است و می توانید آن را در برنامه های دیگری Paste نموده و اطراف آن را پاکسازی نموده و سپس در فایل پاورپوینت خود وارد کنید.

طبق دستورالعمل زیر اقدام کنید:

1- اسلاید مورد نظر را به حالت نمایش درآورید برای اینکار کافی است بر روی آیکون اسلاید کلیک کرده و سپس نشانه جام را در بالای Taskbar کلیک کنید.

نکته: اگر اسلاید مورد نظر را به صورت تمام صفحه نمایش ندهید و دگمه PrtScr را فشار دهید باز هم از صفحه مانیتور عکس گرفته میشود ولی اجسام و اشیا کوچکتر هستند و تصویر زمینه مانیتور نیز در اطراف نمایان خواهد بود.

2- حال که مطالب اسلاید تمام صفحه مانیتور را گرفته دگمه PrtScr را یکبار فشار دهید. (این دگمه در سمت راست دگمه های F در ردیف بالا و در کنار دگمه های insert یا Pause قرار دارد).

3- در منوی استارت واژه Paint را تایپ کنید shortcut مربوط به برنامه Paint ظاهر میشود آن را کلیک کنید تا برنامه باز شود. سپس دگمه های Ctrl+V را همزمان فشار دهید (یا از منوی Edit گزینه Paste را انتخاب کنید).

تصویر صفحه نمایش در برنامه Paint بارگذاری می شود و شما با چند حرکت ساده می توانید اطراف تصویر را که لازم ندارید حذف کرده و فایل را به نام مشخصی ذخیره کنید و بعد بروید سراغ اسلاید های بعدی و این مراحل را تکرار کنید تا از همه اسلاید های مورد نظر تصویر مناسبی تهیه کنید.

می توانید به جای Paint تصویر موجود در کلیپ بورد را بر روی اسلاید پاورپوینتی که خودتان درست کرده اید قرار دهید. برای اینکار یک اسلاید خالی را انتخاب کرده و Ctrl+V را فشار دهید (یا از منوی Edit گزینه Paste را انتخاب کنید). برای بریدن حاشیه های اضافی روی تصویر کلیک راست انجام داده و گزینه Crop را از سمت چپ انتخاب کنید و سپس گزینه های موجود در ردیف دوم و سوم را کم یا زیاد کنید تا سمت چپ، سمت راست، بالا و پایین تصویر به صورت دلخواه شما درآید.

 دگمه Alt+PrtScr زمانی استفاده می شود که چند پنجره همزمان باز باشد و بخواهید فقط از پنجره فعال عکس بگیرید یا وقتی که یک پنجره کوچک داخل یک برنامه باز شده و شما می خواهید فقط از آن پنجره کوچک عکس بگیرید (مثلا برای آموزش).

نکته: برخی اوقات در صفحات اینترنتی گزینه Copy را غیرفعال می کنند و ممکن است شما عکسی را در صفحه اینترنتی مشاهده کنید اما نتوانید با کلیک راست از آن کپی تهیه کنید یا آن را در کامپیوتر خود ذخیره کنید. ممکن است کپی کردن از متن غیرفعال باشد وشما بخواهید یک نسخه تصویری از متن را بردارید تا بعدا مورد استفاده قرار دهید. در اینجا نیز دگمه PrtScr معجزه میکند از هرکجای صفحه اینترنتی می توانید با استفاده از PrtScr یک نسخه تصویری تهیه کرده و در کامپیوتر خود ذخیره کنید (تا کور شود هر آدمی که بخیل و مزخرف و مردم آزار است).

همچنین برای ذخیره کردن متن (نوشته ها) در سایت هایی که گزینه Copy غیرفعال شده از گزینه Save As و نوع فایل txt را انتخاب کنید.

اگر فقط تصاویر را لازم دارید می توانید از طریق گزینه Save AS فایل اینترنتی را بر روی کامپیوتر خود ذخیره کنید و سپس از درون پوشه مرتبط با فایل، عکس مورد نظر را بردارید.

اگر مشکل دیگری بود خوشحال میشوم با من درمیان بگذارید تا با هم آن را چاره جویی کنیم.

می بخور منبر بسوزان مردم آزاری نکن

موفق باشید

شماره تماس 09362976920